WAL skverai

Iš Ham Radio LT.
Pereiti į navigaciją Jump to search
LY2CG aplikacija WAL žemėlapiui

Šiam diplomui Lietuvos Respublikos geografinė teritorija buvo padalinta į sąlygines teritorijas - skverus. Skvero dydis - tai teritorija, telpanti į 10x10 geografinių minučių apribotą plotą, ir nėra apibrėžto dydžio teritorija metrinėje matavimų sistemoje. Už bazinį pagrindą paimta 1949m geografinių koordinačių sistema. Pagal šią sistemą Lietuvos respublikos teritorija padalinta į 394 sąlyginius teritorinius vienetus - skverus. Diplomo steigėjas - "Lithuanian DX group" radijo mėgėjiškas klubas, programos autorius Saulius Žalnerauskas LY1DR. Nuo 2001 metų "WAL" diplominė programa perduota Lietuvos Radijo Mėgėjų Draugijai (LRMD) ir tapo Lietuvos Radijo Mėgėjų Nacionaline diplomine programa.

Žemėlapiai:

Visos "WAL" diplominės programos pagrindas ir bazė yra Sauliaus Žalnerausko LY1DR sudalintas bazinis žemėlapis žemėlapiai su 1949 metų koordinatine sistema ir 1985 metų duomenų pataisymais. Pagal šiuos žemėlapius 2001 metais buvo išleistas "WAL" žemėlapių kompaktinis diskas. Jo autorius Valentinas Liukpetris LY3KB.

Dabar žemėlapius galima pasiekti adresu http://qrz.lt/qth

Egzotika:

Visa eilė skverų, esančių palei Valstybinę Lietuvos Respublikos sieną nei pajūryje, yra savotiškai unikalūs. Visų pirma tai - labai mažos teritorijos, kai kada teužimančios tik keletą hektarų.

G00 yra mažiausias skveras, žinomas šiai dienai. Skverą atrado Viktoras Peteraitis LY2BIG GPS pagalba. Viktoro teigimu - G00 teritorija yra maždaug 224x92x203 metrų, trikampio formos. Tai pakrantės smėlio juosta Nidoje.

G35 taip pat unikalus skveras. Tai skveras, esantis šiauriau Didžiasalio miestelio, Dysnos upės vingyje. Toje vietoje dešiniau yra Didžiasalio molio karjeras. Iki skvero 1998 metais buvo nuvažiavusi "Jungtiniu pajėgų" ekipažas (Vitas LY2FE, Ruslanas (tuometinis LY2NOW) ir Edmundas LY2BVQ). Tačiau pliaupiant lietui ir esant blogam privažiavimui, jie neišdrįso leistis į skverą gilyn. Norint aktyvuoti šį skverą labai rekomenduojama turėti GPS, nes tik jo pagalba bus galima įsitikinti ar tiksliai esama būtent G35 skvere. Skveras teoriškai surastas Vito LY2FE, Edmundo LY2BVQ ir Valiaus LY3KB, nagrinėjant "Genštabo" žemėlapius prieš 1998 metų "WAL" ekspediciją. Pakliūti į skverą galima einant nuo Didžiasalio centro į šiaurę link Dysnos per užliejamas pievas. Molio karjeras lieka dešinėje. Taikyti į Dysnos vingį.

H36 skveras taip pat yra labai mažas, yra į rytus nuo Didžiasalio. Pasiekiamas važiuojant nuo Didžiasalio į rytus link Vosiūnų, ir nuo šio kaimelio kapinaičių paėjus apie 100 - 150 metrų į rytus iki Dysnos ir mažo upelio santakos. GPS irgi labai pageidautinas, nors orientyrų yra ir kitokių. Į Dysną įtekantis upeliukas ir pati Dysna yra valstybinė Lietuvos - Baltarusijos siena. Galima dar pakeliauti nuo Vosiūnų į pietryčius apie 500 metrų link Margių. Ten H36 skveras yra lengvai surandamas pagal to pačio upelio pakrantę. Teoriškai skverą "surado" Valius LY3KB, darydamas duomenų bazę "WAL" žemėlapių sistemai.

O15 - skveras "atrastas" tik 2001 metų gegužės mėnesį. Teoriškai skverą "surado" Valius LY3KB darydamas duomenų bazę "WAL" žemėlapių sistemai. Pakliūti į skverą visai nesunku važiuojant automobiliu nuo Lazdijų į pietus. Iš Lazdijų miesto pietinio taško reikia važiuoti link Palazdijų ežero ir Palazdijų kaimelio, po to pietų kryptimi iki Milaševščiznos kaimelio ir staigiai beveik 90° kampu sukant į dešinę link Akmenių, važiuoti apie 2 km. Patys Akmeniai yra O16 skvero pačiame kamputyje. Važiuojant į vakarus link Akmenių ežero, kuris yra už 100 - 150 metrų nuo kaimelio atsidursite skvere O15. Akmenių ežeras ir artimiausia jo rytinė pakrantė (~100m) yra skvere O15. Tai gan nesunkiai surandamas egzotiškas skveras. Pagrindinis momentas - teisingai išvažiuoti iš Lazdijų link Palazdijų kaimelio ir nepražiopsoti Milaševščiznoje posūkio į Akmenius. GPS praktiškai nebūtinas. Važiuokite kol praktiškai privažiuosite Akmenių ežerą. Jis visas yra skvere O15.

H00 skveras yra pakankamai didelis savo plotu ir yra labiausiai į vakarus nutolusi Lietuvos Respublikos teritorijos dalis. Į skverą pateksite nuo Neringos centro važiuodami į vakarus apie 1km. plentu. Važiuojant - orientyras: pirmas įvažiavimas į Nidą , miško keliukas, ne asfaltas.

J32 - vienas iš egzotiškiausių skverų rytų Lietuvoje. Aktyvuotas 2001 birželio 03d. Skvere lankėsi Edmundas LY2BVQ ir "Varpo" klubo kompanija LY2NSD ir LY3NJD. Apie tai plačiau skaitykite "Varpo" klubo "WAL" ekspedicijos aprašyme. Žemėlapio fragmentas iš LY2BIG kolekcijos.

A18 - mažas Lietuvos gabalėlis šiaurės Lietuvoje. Aktyvuotas Biržų radijo klubo kompanijos 1996 metais birželio 02d. Ekspedicijoje dalyvavo: Valius LY3KB, Dainius LY2TZ, Audrius (tuomet) LY3NJM, Aurelijus LY2DD ir SWL Justas (dabar LY3NRW). Norint patekti į šį skverą reikia nuo Žeimelio važiuoti link Kriūkų ir pusiaukelėje pasukti į Blauzdžiūnus. Nuo šiaurinio Blauzdžiūnų kaimo taško laukų keliuku reikia važiuoti į vakarus, kur 2003 lankėsi ir Viktoras LY2BIG.

B26 - dar vienas sunkiau pasiekiamas šiaurės Lietuvos kampelis. Aktyvuotas jau ne kartą. Biržų radijo klubo komanda buvo šiame skvere 1995 metų rugpjūčio mėnesį ir dirbo tik 2m diapazone FM. Dar buvo aktyvuotas 1996 metų birželio 01d. 80m ir 2m diapazonuose. Geriausiai patekti į šį skverą važiuojant nuo Pandėlio miestelio link Neretos (Latvija). Prieš pat Suvainiškio - Neretos pasienio postą reikia sukti į kairę ir per Suvainiškį važiuoti lauko keliuku iki Ratkūnų dvaro griuvėsių. Orientyras - sąvartynas. Jis yra ant skverų C26 ir B26 ribos.

Beveik visi Lietuvos skverai yra lengvai pasiekiami lengvuoju automobiliu. Yta nustatyta, kad tik 3 skverai yra "portabilūs", į kuriuos įvažiuoti automobiliu gan sunku ar neįmanoma. Visi keliukai, įvažiavimai ar apvažiavimai puikiai matomi žemėlapiuose, kurie yra "WAL" žemėlapių kompaktiniame diske.