Vilniaus universiteto radijo klubas

Iš Ham Radio LT.
Pereiti į navigaciją Jump to search
Vilniaus universiteto radijo klubas
LY1BWB
Įkurtas 2011 m. lapkričio 19 d.
Kiti šaukiniai LY5N
Veiklos vieta Vilnius

Vilniaus universiteto radijo klubas - tuometiniame Vilniaus valstybiniame universitete Giedriaus Misiūno LY2CG (UP2CG) ir Rimanto Rakausko UK2BAB įkurta radijo ryšių stotis, veikusi apie 1960-1960 m. laikotarpiu. 2011 m. Vilniaus universitete kaip radijo mėgėjų asociacija tokiu pat pavadinimu, atkurta radijo mėgėjų Lino Berželionio LY3QL, Martyno Baltrūno LY1BGP ir Simono Kareivos LY2EN. Vilniaus universiteto radijo klubas aktyviai dalyvauja Lietuvos radijo mėgėjų bendruomenėje ir įvairiose veiklose, skatinančiose jaunimą domėtis radijo mėgėjiškais, aviacijos ir kosmonautikos hobiais.

Istorija

1961 m. ką tik baigusiam studijas dėstytojui Rimantui Rakauskui universiteto vadovybė leido įsikurti bokštelyje virš universiteto rūmų Čiurlionio gatvėje. Tuometinis universiteto rektorius prof. J.Kubilius ne tik palankiai žiūrėjo į radijo mėgėjų veiklą veiklą, bet ir pats savo jaunystėje ja domėjosi.

1962 metais pirmųjų darbų tarpe buvo kolektyvinės UTB radijo stoties atnaujinimas – buvo gautas leidimas darbui trumposiose bangose šaukiniu UP2KAB, sumontuotas naujas SSB/CW radijo siųstuvas, buvo organizuojamas radiotelegrafo mokymasis, daug laiko ir energijos buvo skiriama UTB technikos kūrimui. Virš bokštelio Čiurlionio g. buvo iškelta 44 elementų antena 2 m bangų ruožui. Be įprastinių troposferinių UTB radijo ryšių buvo įsisavinta MS („meteor scater“) ryšio technika.

1964 metų World-Wide DX Contest varžybose dirbdami šaukiniu UP2KAB klubo operatoriai Remigijus ir Romualdas dirbdami vienu transiveriu SSB moduliacijos kategorijoje iškovojo pirmą vietą, surinkdami 29 696 taškus.

1966 m. liepos 19 d. 14 MHz dažnių ruože užmegztas RTTY ryšys su ON4BX. Po savaitės, liepos 26 d. įvyko pirmasis RTTY QSO Lietuva - Amerika (JAV), korespondentas buvo W2LNP.

Nuo 1974 m. universiteto radijo stotis reguliariai dirbo įvairiose TB ir UTB varžybose, buvo įsisavinta RTTY technika, tobulinama ir atnaujinama radijo ryšio aparatūra. Apie 1980 metus čia buvo ypač nemažas aktyvių narių skaičius, kasmet organizuojami radiotelegrafo užsiėmimus pradedantiesiems, aktyviai dirbo radiopelengacijos („lapių medžioklės“) grupė.

1985 metais pagal žurnalo „Amaterske Radio“ aprašymą radijo stotyje sumontuotas kompiuteris PMI-80 kuris buvo užprogramuotas perduoti, ir priimti CW. Vėliau padedant Rimantui Jasinevičiui (LY1FD) buvo surinktas „Sinclair“ tipo kompiuteris. Su kompiuterija padėjo ir Universiteto laboratorijos, Bendrosios fizikos ir spektroskopijos katedra.

Apie 1990 metus kolektyvinės radijo stoties veikla Vilniaus universitete vykdoma jau lietuvišku šaukiniu LY1BWB tačiau palaipsniui pristabdoma.

Atkūrimas

2011 m. Vilniaus universiteto darbuotojai Simonas Kareiva LY2EN ir Linas Berželionis LY3QL kartu su Martynu Baltrūnu LY1BGP įkuria asociaciją "Vilniaus universiteto radijo klubas", kurios prezidentas - Linas Berželionis LY3QL, radijo klubui suteikiamas radijo šaukinys LY1BWB. Asociacija įkurdinama Vilniaus universiteto bendrabutyje Didlaukio gatvėje. Įrengiama UTB stotis, dirbama 144 MHz diapazone dvejomis 7 elementų antenomis.

2012 m. klube lankosi IARU iždininkas HB9JOE su žmona HB9ELF.

2013 m. asociacija įsigyja naują UTB transiverį Yaesu FT-847 ir sudaro trišalę sutartį su Vilniaus universitetu bei VšĮ "Inovatyvūs inžineriniai projektai" dėl vieno pirmųjų lietuviškų Žemės palydovų "LituanicaSAT-1" misijos vykdymo. Klube įrengiamas mažųjų palydovų skrydžių valdymo centras. Įrengtų 144 MHz ir 432 MHz antenų testavimui klubas išvyksta į UTB lauko dieną darbui portabilioje pozicijoje.

2014 m. sausio 9 d. į kosmosą iškeliamas lietuviškas palydovas LituanicaSAT-1. Daugiausiai laiko šiais metais asociacija funkcionuoja kaip žemės ryšių stotis, valdomi palydovo parametrai, perduodamos komandos, parsiunčiama telemetrija ir kosmoso nuotraukos.

2015 m. gegužės 19 d. visuotinio narių susirinkimo metu išrenkamas naujas Vilniaus universiteto radijo klubo prezidentas Laimonas Januška LY1WS.

2015 m. universiteto rektoriumi tapęs prof. Artūras Žukauskas studijų metais buvo vienu aktyviausiu radijo mėgėjų kolektyvo nariu, radiotelegrafistu ir radioteletaipistu, eilės varžybų dalyviu, „lapių medžiotoju“ ir jų veiklos universitete ir už jo ribų organizatoriumi. 2019 m. prof. Artūras Žukauskas (LY5FOX) tapo atkurtos asociacijos "Vilniaus universiteto radijo klubas" nariu.

2018 m. Vilniaus universiteto radijo klubas tampa pirmąja organizacija Lietuvoje, kuri dalyvaudama ARISS programoje užmezga tiesioginį radijo kontaktą su Tarptautine kosmine stotimi ir sudaro galimybę Vilniaus Basanavičiaus gimnazijos bei progimnazijos mokiniams tiesioginiame eteryje užduoti klausimus astronautui Joe Acaba, tokiu būdu paminint Lietuvos nepriklausomybės šimtmetį. Už šį paminėjimą Vilniaus universiteto radijo klubas apdovanojamas prezidentės Dalios Grybauskaitės apdovanojimu.

2020 m. gruodžio 8 d. VU radijo klubo radijo mėgėjai sukonstravo ir skrydžiui į stratosferą paleido meteorologinį balioną "Lietuviška kelionė balionu, LKB-1", kuris skrisdamas pasiekė Estiją.

LKB-2 baliono skrydžio suvestinė

2021 m. kovo 10 dieną klubo narių paleista stratosferinio baliono misija LKB-2 nukeliavo beveik 100 000 km, apskriedama šiaurinį Žemės pusrutulį daugiau nei 3 kartus ir išsilaikiusi stratosferoje iki 2021 m. gegužės 19 d.

Nariai

VU radijo klube prezidento pareigas ėjo:

  • Linas Berželionis LY3QL: 2011-2015 m.
  • Laimonas Januška LY1WS - 2015-2017 m.
  • Karolis Martinaitis LY2MK - 2017-2019 m.
  • Simonas Kareiva LY2EN - 2019-2023 m.
  • Domantas Petrauskas LY1JA - nuo 2023 m.

Nuorodos

https://www.vurk.lt/

https://www.youtube.com/c/ly1bwb - VU radijo klubo interneto TV, įvairaus pobūdžio medžiaga apie radijo mėgėjų veiklą

https://www.projektas.vu.lt/ - senas asociacijos puslapis