Radijo orientacija (ARDF)

Iš Ham Radio LT.
Pereiti į navigaciją Jump to search

Lapių medžioklė (sportinė radiopelengacija, angl. Amateur Radio Direction Finding – ARDF) – orientavimosi ir radijo sporto šaka, kurioje sportininkai, naudodamiesi kryptiniais radijo imtuvais (radiopelengatoriais), žemėlapiais ir kompasais, miške ieško paslėptų mažos galios siųstuvų – lapių.

Pagal Tarptautinės radijo mėgėjų sąjungos (IARU) taisykles varžybos vyksta keturiose rungtyse – radioorientavimosi (foksoringo), sprinto ir dvejose “klasikinėse”. Foksoringo rungtyje dalyviai ieško nuolat veikiančių mažos galios radijo siųstuvų, kurie girdimi iš nedidelių sričių, pažymėtų žemėlapyje. Sprinto rungtyje ieškoma kelių grupių radijo siųstuvų, veikiančių skirtingais dažniais. Kiekvieną grupę sudaro penki siųstuvai, veikiantys paeiliui po 12 s (pasikartojančio ciklo trukmė yra 1 min.). “Klasikinėse” rungtyse penki siųstuvai veikia paeiliui po 1 min. (pasikartojančio ciklo trukmė yra 5 min.). Visose rungtyse finišo koridoriaus pradžioje atskiru dažniu nuolat veikia radijo švyturys. Foksoringo ir sprinto rungtyse naudojami 80 m ilgio radijo bangų ruožo siųstuvai, o “klasikinėse” rungtyse – 80 m ir 2 m ilgio radijo bangų ruožo siųstuvai. Pastarajame bangos ilgio ruože radijo bangų sklidimą trikdo vietovės reljefas, augmenijos bei dirvos nevienalytiškumas, todėl tikslią kryptį į lapę nustatyti ne visuomet yra lengva.

Siųstuvai siunčia šaukinį Morzės abėcėle: pirmas – MOE, kiti atitinkamai – MOI, MOS, MOH ir MO5, finišo švyturys – MO. Klasikinėse rungtyse siųstuvai vietovėje žymimi orientavimosi sporte naudojama baltai oranžine prizme. Visose rungtyse naudojamas elektroninio atsižymėjimo įtaisas (IARU rekomenduoja SI atsižymėjimo sistemą) arba komposteris. Startas ir finišas įrengiami skirtingose vietose. Klasikinėse rungtyse atstumas tarp “lapių” turi būti ne mažesnis kaip 400 m, nuo miško krašto – ne mažiau 150 m, o nuo starto iki artimiausios “lapės” – ne mažiau kaip 750 m.

Laimi tas, kuris per trumpiausią laiką suranda visas reikiamas „lapes“. Sportininkai rungtyniauja keliose vyrų ir moterų amžiaus grupėse, kurioms nustatomas skirtingas “lapių” skaičius ir trasos ilgis. Šiai sporto šakai yra būtinas geras fizinis pasirengimas, orientavimosi sporto įgūdžiai (naudojimasis žemėlapiu ir kompasu), taktinė patirtis (pasirenkant lapių radimo eiliškumą ir optimalų maršrutą) bei gera radiopelengatorių konstrukcija.

Lietuvoje “lapių medžioklės” varžybos rengiamos nuo 1958 m. Lietuvos sportininkai yra iškovoję daug apdovanojimų Europos ir pasaulio čempionatuose.