Naudotojas:LY1ZI

Iš Ham Radio LT.
Pereiti į navigaciją Jump to search

Mano vardas Žilvinas. Esu radijo mėgėjas nuo 2011 m. Turiu B kategorijos licenciją šaukiniui LY1ZI. Mano pomėgis radijo bangomis prasidėjo dar vaikystėje, kuomet iš vieno diodo ir seno telefono ausinės sukontravau savo pirmąjį radijo imtuvą. Tuomet girdėdavau tik vieną Lietuvos radijo stotį, kuri transliavo vidutinėmis bangomis. Vėliau sekė pusiau sėkingas bandymas susikontruoti paprastą radijo imtuvą iš konstruktoriaus, o atsiradus Lietuvoje FM transliacijoms, iš karto įsigyjau kišeninį FM imtuvėlį su keičiama baterija ir vakarais klausydavausi M1. Kuomet Lietuvoje atsirado PMR446 radijo juosta skirta individualiam radijo ryšiui ir galima buvo laisvai įsigyti PMR446 radijo stoteles, atsirado noras susipažinti su mistišku UTB radijo bangų sklidimu. Eksperimentuoti padėjo šeima, kol vieną dieną vaikščiodamas po Vilnių išgirdau įdomų, atvirą ir nuoširdų pokalbį tarp žmonių, kurie nebuvo paprasti vartotojai, greičiau, radijo entuziastai kaip ir aš. Nesusilaikiau pagundai įsiterpti ir pasitaikius pauzei šuktelėjau. Buvau labai nustebęs, kad mane išgirdo, neatstumė ir mes smagiai visi kartu paplepėjome. Buvau paragintas išsilaikyti radijo mėgėjo egzaminą ir tapti radijo mėgėju. Supratau, kad mano pomėgiui gali atsiverti naujos galimybės, todėl ilgai nelaukęs taip ir padariau.

Radijo mėgėjiško radijo etapas man prasidėjo nuo Wouxun nešiojamos dviejų diapazonų stotelės. Su ja pradėjau dalyvauti LYAC aktyvumo dienose, dariau ryšius su paprasta guminukę antena, bet greitai suvokiau, kad reikia ieškoti geresnių antenų, kurios leistų padidinti ryšio atstumą. Nuo to laiko pasidariau kelioliką įvairių UTB antenų, kurios šiltais vasaros ar rudens vakarais leisdavo pakalbinti kolegas mėgėjus už 100 km ar net 200 km. Tokios radijo ryšio „anomalijos“ paskatino rimčiau domėtis radijo bangų sklidimo sąlygomis, o antenų konstravimas išliko viena iš mano aistrų. Mano Wouxun stotelę pakeitė Yaesu VX-7R, kurią su savimi pasiimu dažniausiai, ir kai mėgjiški UTB diapazonai aprimsta, ji man leidžia klausytis lėktuvų pilotų ir žemės tarnybų pokalbių, laivinti klausą, išmokti naujos aviacinės terminologijos.

Nors FM ryšiai sekėsi visai neblogai, visuomet knietėjo savo ausimis išgirsti SSB ir CW, pabandyti padaryti ryšius su tolimesnėmis radijo stotimis, todėl, atsiradus finansinėms galimybėms, įsigijau portabilią visų bangų radijo stotelę Yaesu FT-817ND, kurią iki šiol naudoju ryšiams iš namų arba ilgesnėse kelionėse. Po ilgų apmastymų ir planavimo, man pavyko ant namo stogo Vilniuje išsikelti 10-15-20 m diapazono vėduoklinį dipolį, jį suderinti su NanoVNA-F antenų analizatoriumi ir tuomet išgirsti ne tik tolimenius TB signalus, bet taip pat daryti SSB ryšius su kitomis Europos šalimis.

Dar vienas mano radijo mėgėjiško hobio etapas prasidėjo nuo noro pabandyti skaitmeninį radijo ryšį. WSPR pradėjau klausytis prie FT-817ND prijungęs kompiuterį ir per balkoną išmetęs atsitiktinio ilgio el. laidą. Mane tikrai nustebino WSPR signalai pasiekiantys mane Vilniuje iš tolimosios Australijos. Vėliau susidomėjau SDR technologija ir įsigyjau SDRplay RSP1A skaitmeninį imtuvą. Jis, tiesiogine ta žodžio prasme, atvėrė man akis į labai platų radijo spektrą. Stebėti bėgančias radijo signalų linijas krioklio (angl. waterfall) lange yra visiškai kita patirtis, nei juos girdėti savo ausimis. Ir nors mano patobulina FT-817ND radijo stotelė leido SDR imtuvo pagalba pamatyti mėgėjiškus radijo ryšius kompiuterio ekrane, vis dėlto, manau, kad naujausia mėgėjiška technika tą padaro daug geriau ir daug patogiau. Todėl ateityje, galbūt, manęs jau laukia nauja skaitmeninė radijo stotis. ;) O tuo tarpu pigiausias RTL-SDR USB imtuvėlis kartu su Raspberry Pi Zero W 2 mikrokompiuteriu ir savadarbe 1090 GHz antena ant stogo jau keli metai „stebi“ aviacijos judėjimą aplink Vilnių, ir duomenims dalinasi su VU radijo klube įrengtu ADS-B imtuvu bei FlightAware ir ADS-B Exchange platformomis.

Yra toks posakis, kad „sena meilė nerūdija“, kurį tikrai patvirtina mano nors sugrižti prie mano hobio ištakų - PMR446 radijo. Galbūt šį sugrįžimą lėmė noras išbandyti tikrą skaitmeninį radijo ryšį ir palyginti jį su senu ir patikrintu analoginiu FM ryšiu. Tad mano paskutinis pirkinys yra skaitmeninių Kenwood TK-3701D radijo stotelių (dPMR) komplektas, kuris dabar užima didesnę laisvalaikio dalį. Ir turiu pasakyti, kad skatmeninis radijas yra tikrai progresas radijo ryšių srityje. Jeigu Vilniuje ar kur kitur Lietuvoje PMR446 juostoje išgirsite skaitmeninį dūzgesį, tai, greičiausiai, būsiu aš.


Iki kitų QRP ryšių!

72 LY1ZI „Less is More