Kas yra radijo mėgėjai?
Radijo mėgėjystė – tai laisvalaikio užsiėmimas smalsuoliams, besidomintiems gamtos mokslais ir vedamiems pažinimo džiaugsmo. Šis hobis įprastai siejamas su elektromagnetinėmis, kitaip – radijo bangomis, tačiau susįjęs ir su begale kitų dalykų. Kaip žinia, regimoji šviesa – taip pat elektromagnetinės, radijo bangos. Jei to nežinojote – smagu, judėkime pirmyn.
Radijo mėgėjai pasižymi tuo, jog jiems yra suteikiama išskirtinė teisė į tam tikrus radijo (elektromagnetinių) bangų spektro ruožus, kuriuos mėgėjai gali laisvai naudoti savo reikmėms. Tai gali būti tiek paprastas pasiplepėjimas radijo ryšiu, tiek ryšys telegrafu, radijo pelengacijos pramoga gamtoje ar kitoks sportas, taip pat – ryšių su tolimiausiais pasaulio kampeliais darymas. Neretai paprastos sumanių žmonių veiklos išsivysto į jonosferos tyrimus, palydovų signalų klausymą ar elektronikos konstravimą. Neretai radijo mėgėjai suteikia ryšio paslaugą stichinių nelaimių metu kai mobilusis ar interneto ryšys yra nepasiekiamas.
Kad palaikyti tvarką eteryje, radijo mėgėjams leidimus išduoda ir darbo eteryje taisykles Lietuvoje nustato Ryšių Reguliavimo Tarnyba (žr. žemiau – kaip tapti radijo mėgėju), pasaulyje – Tarptautinė Radijo Mėgėjų Sąjunga (IARU). Radijo mėgėjų pasaulyje yra keletas milijonų. Patiems jauniausiems – mažiau nei 10 metų, vyriausiems – daugiau nei 90 m.