Kam reikalingas leidimas?

Iš Ham Radio LT.
Pereiti į navigaciją Jump to search

Šiuo trumpu rašiniu norėčiau perteikti savo požiūrį į tai, kad darbas radijo mėgėjiškame eteryje be leidimo užsiimti radijo mėgėjų veikla ir radijo mėgėjiško šaukinio yra ne tik neleistinas, bet ir visiškai neprasmingas.

Nemaža dalis radijo mėgėjų kildina save iš CB (piliečių ruožo, angl. citizen's band), kur veiklai leidimas nereikalingas. Kai kam gali pasirodyti, jog darbas radijo mėgėjiškame eteryje nelabai skiriasi nuo pilietinio eterio, tačiau taip kalba daugiausiai tie, kurie būtent ir užsiima tik CB veikla (pokalbiais) radijo mėgėjiškuose radijo ruožuose.

Bendri darbo eteryje aspektai

Radijo mėgėjai dirbdami eteryje registruoja ir kaupia savo ryšių žurnalą. Radijo šaukinys, kaip ir leidimas, Jums reikalingas kad kiti radijo mėgėjai galėtų užregistruoti Jus kaip tinkamą korespondentą.

Neturėdami išduoto radijo mėgėjiško šaukinio negalėsite užsiregistruoti į jokias oficialias radijo mėgėjiškas svetaines, tokias kaip LoTW, Brandmeister (DMR) ar kitas, kur registruojantis reikia pateikti leidimo užsiimti radijo mėgėjiška veikla kopiją.

Nemažai užsienio kalbų radijo mėgėjus vadina eksperimentatoriais - leidimas suteikia teisę atlikti įvairiausius eksperimentus ir dalyvauti juose, pavyzdžiui dirbti ne tik 11 metrų diapazone, bet įvairiausiuose trumpų bangų ruožuose, tirti radijo bangų sklidimo ypatumus (WSPR, FT8), ar naudotis APRS sistema UTB diapazonuose.

Radijo mėgėjo leidimas ir galiojantis šaukinys įgalina radijo mėgėją gauti ryšio patvirtinimo korteles, kurias galima atsiimti savo šalies QSL biure, jei radijo mėgėjas/-a yra QSL biuro naudotojas ar nacionalinės radijo mėgėjų draugijos narys/-ė.

Žinios ir kvalifikacija

Leidimas užsiimti radijo mėgėjiška veikla išduodamas išlaikius egzaminą, kuris užtikrina jog laikomasi bazinių saugumo, sveikatos ir etikos principų dirbant radijo eteryje. CB diapazonuose maksimali leistina galia yra 4W, o radijo mėgėjiški ruožai įgalina operatorius dirbti ir iki 1000W galia, todėl minimalios žinios dirbant su tokiu galingumu yra būtinos ne tik kad apsaugoti save, aplinkinius ir savo turtą, bet kad ir netrukdyti kitiems operatoriams, dirbantiems tokiu galingumu.

Radijo mėgėjiški ruožai, ypač trumpose bangose, dėka jonosferinių atspindžių yra gana tankiai naudojami operatorių, todėl kad visiems norintiems užtektų erdvės eksperimentams, reikia laikytis tam tikrų taisyklių ir normų, panašiai kaip automobilių eisme.

Teisinis reguliavimas

Be jokios abejonės svarbiausias faktorius yra jog radijo mėgėjiška veikla be leidimo ja užsiimti yra draudžiama, o pažeidžiant šios veiklos tvarkos aprašą nusižengusiam/-ai gręsia radijo įrangos konfiskavimas.