Ką veikti turint pigiausią VHF/UHF stotį
Jei esate pradedantis radijo mėgėjas, greičiausiai pirmasis jūsų radijo prietaisas bus pigus kiniškas Baofeng UV-5R ar panašus. Tai VHF/UHF dažniuose veikiantis "rankinukas" su "gumine antena", kurio pilnai pakanka susipažinti su radijo mėgėjų veikla ir atlikti savo pirmuosius ryšius. Jei dar neišlaikėte egzamino ir negavote leidimo ir šaukinio, galite naudoti šią radiją klausyti kitų radijo mėgėjų pokalbių, jei jau turite šaukinį - galite paspausti PTT mygtuką. Taigi, ką veikti su pirmuoju savo rankinuku?
Pakvieskite CQ dažnyje
Kiekviename mėgėjams skirtame radijo dažnių diapazone yra sutartas dažnis vadinamas "calling frequency", "CQ frequency" ar "kvietimo dažnis" - tai dažnis, kurio klauso beveik visi radijo mėgėjai, kai jie yra įsijungę savo imtuvus. VHF diapazone šis dažnis yra 145,500MHz, UHF diapazone - 433,500MHz.
Kvieskite CQ dažnyje iškylaudami gamtoje ar būdami mieste - nustebsite, kiek daug korespondentų atsilieps pačiomis netikėčiausiomis aplinkybėmis! Turėkite omenyje, kad mėgėjai taip pat turi darbus ir gyvenimus, todėl daugiau ryšių padarysite vakare ar savaitgaliais. Turėkite omenyje, kad jūsų pozicija yra lemiantis faktorius sėkmingam ryšiui - nepraleiskite progos pakviesti užlipę ant kalno ar aukšto pastato.
Dalyvaukite UTB aktyvumo dienose
Kiekvienas mėnesio antradienis yra LYAC aktyvumo diena: tai ne varžybos, tačiau dalyviai apdovanojami už dalyvavimą ir daugiausiai užmegztų ryšių. Kiekvieną pirmą mėnesio antradienį vyksta VHF (144 MHz) turas, kiekvieną antrą mėnesio antradienį - UHF, trečią - SHF ir ketvirtą - mikrobangų turas. Renginio laikas - 18:00–21:59 UTC nuo lapkričio iki kovo, 17:00–20:59 UTC nuo balandžio iki spalio. Mėgėjai dalyvauja varžybose kviesdami CQ dažnyje ir stengdamiesi atlikti kuo daugiau ryšių ir kuo tolesnių ryšių. Tai puiki proga išgirsti kitus radijo mėgėjus ir išeiti į eterį patiems. Eterio metu veskite ryšių žurnalą ir siųskite jį nurodytu email adresu. Aktyvumo dienų taisykles rasite puslapyje LYAC aktyvumo diena, varžybų pareikštus ir išteisėjautus rezultatus rasite čia, programą LogMaker, skirtą ryšių žurnalui vesti rasite čia.
"Atidarykite" retransliatorių
Retransliatorius yra speciali radijo stotis, kuri leidžia radijo mėgėjams užmegzti ryšius didesniu nuotoliu. Jūsų Baofengas yra tik 5W galios, o retransliatoriaus siųstuvas yra žymiai galingesnis. Jei esate tokioje vietoje, kur galite pasiekti retransliatorių, jūsų kvietimą išgirs žymiai daugiau korespondentų.
Retransliatorius dirba dvejais dažniais - siuntimo ir priėmimo. Kai retransliatorius išgirsta signalą priėmimo dažniu, jis įjungia siųstuvą ir jūsų pranešimą ima transliuoti siuntimo dažniu. Darbui su retransliatoriumi turite teisingai sukonfigūruoti savo prietaisą - klausyti retransliatoriaus siuntimo dažniu, o siųsti - retransliatoriaus priėmimo dažniu. VHF diapazone retransliatoriaus priėmimo dažnis yra 0,6MHz žemiau už siuntimo. UHF diapazone - 7,6MHz. Pvz Vilniuje esantis LY0RVN VHF retransliatorius siunčia 145,750MHz dažniu, o priima 145,150MHz dažniu, UHF retransliatorius Vilniuje siunčia 438.250MHz, priima 430.650MHz dažniais. Dažnai retransliatorius reikalauja "subtono" - tai pastovus žemo audio dažnio tonas (67 - 257Hz), kurį jūsų siųstuvas siunčia kol laikote paspaudę PTT mygtuką. Ši funkcija naudojama tam, kad retransliatoriaus nejunginėtų atsitiktiniai triukšmai jo priėmimo dažnyje. Subtoną irgi turite sukonfigūruoti savo prietaise.
Kaip sukonfigūruoti priėmimo ir siuntimo dažnį bei subtoną rasite savo prietaiso dokumentacijoje, taip pat internete yra apstu detalių gidų, kaip tai padaryti. Lietuvoje veikiantį retransliatorių sąrašą rasite čia - Analoginiai balso retransliatoriai.
Jei savo prietaisą teisingai sukonfigūravote ir jei esate retransliatoriaus girdimumo zonoje, paspaudę ir atleidę PTT mygtuką išgirsite retransliatoriaus šaukinį. Valio, jūs "atidarėte" retransliatorių. Nepiknaudžiaukite PTT mygtuku, nedarinėkite retransliatoriaus be reikalo ir visada prisistatykite savo šaukiniu!
Patyrinėkite APRS
APRS yra skaitmeninis radijo mėgėjų protokolas, veikiantis VHF ir UHF dažniuose, leidžiantis siųsti trumpas skaitmenines žinutes. APRS dažnis yra 144,8MHz. https://aprs.lt galite stebėti tinklo veiklą realiu laiku, o nustatę imtuvą APRS dažniu išgirsite garsus, panašius į senovinio modemo - tai APRS siųstuvai ir retransliatoriai keičiasi žinutėmis. Kad patikimai išsiųstumėte žinutę iš savo Baofengo, turėsite susikonstruoti specialų kabelį, kuris leistų prijungti jūsų telefoną ar kompiuterį prie siųstuvo, tačiau greitą ir paprastą ekspermentą galite atlikti ir be specialaus laido.
Įsidiekite mobiliąją programėlę APRSDroid, Connection preferences/Connection protocol nurodykite "Audio (AFSK)" ir paspauskite mygtuką "Send Position" - išgirsite modemo garsą. Padidinkite laukelio "Frame sync prefix" vertę iki 2000ms. Jei savo siųstuvo mikrofoną laikysite tinkamu atstumu nuo garsiakalbio ir laiku paspausite PTT mygtuką, jūsų žinutė papuls į APRS tinklą, savo šaukinį išvysite žemėlapyje.
Klausykite palydovų
Virš mūsų sukasi daugybė palydovų, transliuojančių VHF ir UHF diapazonuose. Įsidiekite programėlę "Heavens above" - joje rasite tikslius palydovų praskriejimo laikus, transliavimo dažnius ir pakilimo virš horizonto kampą. Palydovui skrendant virš jūsų, nuspauskite imtuvo "Mon" mygtuką, klausykite ir sukinėkite anteną - kai teisingai pataikysite poliarizaciją - išgirsite palydovo siunčiamus signalus! Dažniausiai tai bus skaitmeniniai signalai, bet yra keli palydovai, skirti radijo mėgėjams - jų dažniuose išgirsite kitus mėgėjus, darančius ryšius.
Taip pat galite klausyti tarptautinės kosminės stoties transliacijų. Stoties siųstuvo dažniai: 145.800MHz, 437.800MHz, 145.825 - APRS. 145,800MHz dažniu galite priimti lėtos skleisties televizijos paveikslėlius (SSTV). Paveikslėliams priimti savo mobiliajame telefone įsidiekite SSTV dekodavimo programėlę - pvz Robot36 Androidui. Tylioje aplinkoje užtenka laikyti telefono mikrofoną netoli imtuvo garsiakalbio.